Yenice Mah.Şehit Mehmet Erdem Cad.No:8 Kızılcahamam / ANKARA
0 (312) 736 10 22
0 (312) 736 11 19

Dünya’da Doğalgaz

   Kuzey Amerika’da beklenmeyen gaz üretimindeki ciddi artış, içinde bulunduğumuz ekonomik krizin etkisiyle de birleşince, önümüzdeki birkaç yılda gaz tedarikinde önemli oranda fazlalıklar beklenmektedir. Doğalgazda son zamanlarda gelişen eğilimlere baktığımızda, bölgelerarası gaz taşımasında ciddi oranda bir arz fazlası meydana gelmesi beklenmektedir. Devam etmekte olan yatırımlara, boru hatlarına ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) kapasitelerine baktığımızda doğalgaz piyasasının önemli gelişmelere tanıklık edeceği öngörülmektedir. Dünyadaki LNG kapasitesinin son 2007 deki 60 milyar m3 seviyelerinden 2012 için öngörülen 200 milyar m3 seviyelerine yükselmesi ve ana bölgeleri birbirine bağlayan boru hatlarının kapasitelerinin altında kullanılması arz fazlasının altında yatan en önemli etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır.

   Boru hatlarının kullanım kapasitesi %88 seviyelerinden %75 seviyesinin altına gerilemiştir. Bu durum boru hatları ile ilgili en önemli unsur olarak öne çıkmaktadır. Yükselen LNG kapasitelerini ellerinde bulunduranlar spot piyasada alıcı bulabilmek için “kontratsız” gazlarını daha uygun fiyatlarla sunmaya başlamışlardır.

   Petrol küresel bir emtia konumundayken, doğalgazda durum belli farklılıklar arz etmektedir. Boru hatları inşa edildiği takdirde, fiyatlar 15-20 yıl öncesinden uzun dönemli kontratlar vasıtasıyla düzenlenmektedir. Bununla beraber, sıvılaştırılmış doğalgaz da hızla dünya çapında bir emtia haline dönüşmektedir. Bu durum doğalgaz ihraç eden ülkeler açısından önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Öte yandan Kuzey Amerika’da çıkarılan gazda yaşanan önemli artış aynı şekilde dünya gaz piyasası için etkileyici bir unsur halini almıştır.

“Dünya Doğalgaz Fiyatları” Kaynak:BP

Dünya’nın en büyük doğalgaz üreticisi olan Gazprom’un Avrupa’daki büyük alıcılarıyla uzun dönemli kontratlarını yeniden müzakere etmeyi kabul etmesi ve Türkiye dâhil birçok ülkeye gazda indirim vermesi son dönemlerde yaşanan gelişmelerin somut bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.